DOLJE DOSADNE BILJEŽNICE!
Interaktivna bilježnica za uzbudljivije učenje
Cilj suvremenog učitelja jest nastavu učiniti ne samo informativnom već i zanimljivom. Što može odvratiti djecu od zaslona telefona i potaknuti ih da urone u svijet znanosti? Kreativnost!
Naš bloger, učiteljica i majka Anastasija DURJAGINA objašnjava metodu interaktivnih bilježnica.
Većina nastavnika traži način kako zadržati pozornost djece, povećati motivaciju i želju za učenjem. Ja osobno svakog ljeta tražim nove metode, gledam webinare, obilazim radionice za učitelje. Na jednoj od radionica upoznala sam se s interaktivnim bilježnicama.
Interaktivne knjige i bilježnice vrlo su učinkovit i uzbudljiv način učenja engleskoga, matematike, ruskoga, geometrije, biologije i drugih predmeta. Djeca obožavaju izrađivanje interaktivnih knjiga i bilježnica! Što su interaktivne bilježnice i kako se njima koristiti? Idemo redom.
ŠTO JE INTERAKTIVNA BILJEŽNICA?
Ne, to nije radna bilježnica vezana uz udžbenik. Osobno još nisam vidjela tiskanu interaktivnu bilježnicu. Radne bilježnice ne tiskaju u ovom formatu, a šteta je. Ovaj je format doista zanimljiv.
Složit ćete se da dijete osnovnoškolskog uzrasta pokraj ovakva formata zasigurno neće proći a da ga ne primijeti i ne prouči. Slijede njegove prednosti:
- Interaktivni elementi pomažu u uštedi prostora, čime se dobiva više informacija.
- Djeca uče organizirati i sistematizirati informacije, što im je od velike koristi s obzirom na to da se iz godine u godinu od njih zahtijeva usvajanje i obrađivanje sve veće količine informacija.
- Ako govorimo o učenju jezika (stranome ili materinskome), tu gramatika dobiva i vizualni dio i postaje jasnija. Osim toga, u učenje je uključena i motorika, djeca stalno dodiruju i pomiču elemente bilježnice aktivirajući taktilno pamćenje.
- Djeca pokazuju svoju individualnost i maštu, uključena su u postupak, razvijaju kreativne sposobnosti, izrezuju, lijepe, ukrašavaju, razmišljaju o tome kako oblikovati sljedeći predložak. Zadržavajući stalno zanimanje za rad na bilježnici, povećava se i motivacija za učenje.
- Interaktivna bilježnica potiče stalno gledanje, a time i ponavljanje gradiva. A to je vrlo važno. Iako se vrlo mali broj učitelja koristi ovom metodom, ona zapravo djeluje.
Uzoraka ima raznih, jednostavnih i složenih. Evo formata koje sam uspjela osmisliti:
MIŠLJENJE UČITELJA KOJI SU ODLUČILI POKUŠATI
Nadežda BORDAČEVA, profesorica engleskog jezika: „Želim reći da je izrađivanje interaktivnih bilježnica zadivljujući, ali i dugotrajan posao. Hoćete li ga primjenjivati u školi, ovisi o vama. Nisam još potpuno ovladala organizacijom rada s interaktivnim bilježnicama. Zasad je koristim samo s jednom skupinom učenika jer je pomalo skupo.
Lia OSERTOVA, učiteljica engleskog jezika: „Dragi kolege, ja sam za novu školsku godinu spremna! S interaktivnim bilježnicama ne možete pogriješiti. Unesite kreativnost i raznovrsnost u svoju ustaljenu nastavu. Da, zahtijeva malo veći trud. Potrebno je izrezivati i lijepiti, ali je isto tako moguće pripremiti nekoliko primjeraka unaprijed.“
Provela sam također anketu među roditeljima putem društvenih mreža. Gotovo nitko od njih nije čuo za interaktivnu bilježnicu. Ali ni u školi koju pohađa moja kćer nitko od učitelja nije čuo za ovaj format.
ŠTO JE POTREBNO ZA IZRAĐIVANJE INTERAKTIVNE BILJEŽNICE
Ljepilo, olovka, škare, bijeli papir i papir u boji, bojice, flomasteri, jednostavne spajalice i kreativnost. Usput, onome tko ima više vremena, za veće nadahnuće preporučujem poznati Pinterest – vrstu socijalne mreže i galerije fotografija gdje korisnici mogu objaviti različite inspirativne i motivacijske slike, smjestiti ih u tematske zbirke i podijeliti s drugima. S tim sam se stranicama upoznala kad sam tražila uzorke, crteže i igre za svoje razvojne aktivnosti s djecom od jedne do jedne i pol godine, kao i za djevojku koja je učila ruski kao strani jezik. Tu je prostranstvo ideja i to je sjajno!
Kolege, koristite li se u svojoj praksi metodologijom interaktivnih bilježnica?
..................
NAPOMENA
- RUSIJA: Mel.fm – portal posvećen obrazovanju i odgoju
- Izvor: mel.fm

Učenje počinju kod kuće, a produbljuju ga u učionici
Zatim postavlja pitanje i radi stanku prije nego što odabere…

Kultura učenja: kako nastava zaista unaprjeđuje učenje
… pod nazivom „Auf die Lehrer kommt es an” („Sve…

Diferencijacija: na kraju se sve svodi na učitelja
Naša blogerica, učiteljica Elizaveta KAPUSTINA objašnjava što uzrokuje probleme u…