KARLOVAČKA ŽUPANIJA | ZAKLJUČCI OKRUGLOG STOLA PET ZA 5
Školske knjižnice u budućnosti srca škole
Za školske knjižničare Karlovačke županije organiziran je 5. okrugli stol Pet za 5: Izazovi, prilike i odgovornost za školske knjižnice u svrhu javnog zagovaranja za kvalitetnije poslovanje školskih knjižnica.
Skup je održan u Osnovnoj školi Dubovac petu godinu zaredom. Organizatori su, kao i dosad, Stručno vijeće školskih knjižničara Karlovačke županije (AZOO), Županijska matična služba Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić” i Podružnica Hrvatske udruge školskih knjižničara Karlovačke županije.
Ovogodišnja je tema bila Izazovi, prilike i odgovornost za školske knjižnice. Naime, ulazak u novo desetljeće povod je za promišljanje o izazovima i prilikama koje ono stavlja pred knjižničare, ali i osnivače te ravnatelje, a obuhvaćaju knjižnični prostor i fond, knjižnične usluge te, naravno, samoga knjižničara.
Razmišljanja i smjernice o navedenome dala je uvodna radionica, odnosno rasprava kojom su identificirane sljedeće potrebe i mogućnosti: školska knjižnica trebala bi biti „srce škole” odnosno informacijsko, medijsko, komunikacijsko i kulturno središte škole, a to znači sigurno mjesto koje nudi provjerene, organizirane i dobi učenika prilagođene izvore informacija; s obzirom na aktualna događanja u društvu, potrebno je nastaviti njegovati višekulturnost putem knjižničnih usluga i fonda; kako bi se povećala kvaliteta usluga školskih knjižnica potrebna je angažiranost svih odgovornih, inzistiranje na propisanim standardima, međusobna komunikacija i suradnja.
Nove prilike i mogućnosti u kontekstu knjižnica ponudila je Mirna MOHORIĆ, viša stručna suradnica za kulturu, tehničku kulturu i sport Karlovačke županije.
Ona je predstavila novi projekt Karlovačke županije ČITANJE – IN MEDIAS RES, čija je svrha intenzivirati korištenje knjižnica, s naglaskom na poticanje čitanja, među populacijom mladih između 14 i 30 godina.
Završno izlaganje održala je predsjednica Hrvatske udruge školskih knjižničara Vanja JURILJ. Povezavši svoje bogato iskustvo školske knjižničarke, angažirane članice i voditeljice hrvatskih i međunarodnih profesionalnih udruženja s nadahnutim promišljanjem uloge školskoga knjižničara kao promotora javnog dobra, motivirala je prisutne na propitivanje svog odnosa prema zanimanju i pozvala ih na preuzimanje odgovornosti za poticanje razvoja školskih knjižnica.
Posebna je vrijednost ovih okruglih stolova, uz aktualne teme, potvrda odlične suradnje svih dionika u Karlovačkoj županiji što je među glavnim preduvjetima za dugoročno, strateško planiranje i poslovanje školskih knjižnica, naglasila je na kraju Frida BIŠĆAN, savjetnica za školske knjižnice pri Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, istaknuvši karlovačke okrugle stolove kao hrvatski primjer dobre prakse.
…………….
Ana SUDAREVIĆ, voditeljica Županijskoga stručnog vijeća školskih knjižničara
Kristina ČUNOVIĆ, voditeljica Županijske matične službe, Gradska knjižnica „Ivan Goran Kovačić”
Gordana ŠUTEJ, predsjednica Hrvatske udruge školskih knjižničara – Ogranak Karlovac
Školske knjižnice – prostor svakodnevnih kreativnosti
…razvijanje individualnih stvaralačkih sposobnosti učenika i osposobljavanje pojedinca za samostalno…
U Karlovačkoj županiji upisani limari, tesari i tapetari
Posebnost ovog događaja bila je u tome što se radi…